Loading...

Kupujete cihlový byt? Ohlídejte si tyto záležitosti

Rozhodli jste se pro koupi cihlového bytu? Potom se nenechte zaskočit například rekonstrukcí společných prostor, jako je oprava stoupaček, zateplení, fasáda či výměna oken, které byly naplánovány již dříve, avšak do dnešního dne nezrealizovány. Před samotnou koupí se tedy obraťte s touto otázkou na domovníka či hlavu společenství vlastníků. Neboť selský rozum napovídá, že čím méně společných prostor prošlo do dnešního dne rekonstrukcí, tím více si z vašeho rozpočtu odkrojí příspěvky do společného fondu oprav.

Nekupujte zajíce v pytli! Má-li dům například společnou půdu, pořádně si ji prohlédněte! Stejně zvídavým způsobem přistupujte i k ostatním částem domu, jako je střecha či krovy a ujistěte se, že prohlášení o stavu domu odpovídají skutečnosti.

Totéž platí i o sklepu, který Vám možná o stavu domu prozradí více, než si vůbec dokážete představit. První, na co buď Váš nos narazí, anebo v lepším případě nenarazí, je vlhkost, která charakteristicky páchne. Uděláte si rovněž obrázek o svých budoucích sousedech,  neboť sklep, co si budeme povídat, je jakýmsi odkladištěm všeho nepotřebného. Zda jsou vaši potenciální sousedé pořádkumilové anebo je pořádek pro ně slovem spíše neznámým, poznáte právě podle sklepu. Sklepní prostory Vám zároveň vypoví svědectví o stavu odpadů, elektřiny a rozvodů obecně.

Garáže, zahradní kůlny a jiné přístavby k domu náležející, jsou v mnohých případech pro Vás přínosem, avšak nenechte se opít rohlíkem! Zjistěte si předem, zda jsou tyto stavby řádně registrované na katastrálním úřadu. Vaše další úspory by tak mohly spolknout náklady  na odstranění nepovolené stavby. Možná by Vás toto za normálních okolností ani nenapadlo zjišťovat, vždyť je přeci registrace na katastrálním úřadu samozřejmostí. Možná byste však byli zaskočeni realitou, nad kterou člověku mnohdy zůstává rozum stát.

Informujte se na zdravotní stav stavby
Jelikož značná část starších cihlových domů není napojena na dálkové vytápění, vyžádejte si doložení dokumentace o revizi plynového topení v bytě, revizi komínu, případně revizi jiných topných zařízení.

Vstoupíte-li poprvé do bytu, který Vám možná již brzy bude říkat “pane”, zaujme Vás možná stále přítomný nábytek a různé bytové doplňky. Je Vám jasné, že tyto předměty pro Vás nejsou směrodatné, neboť kupujete pouze byt, nikoli nábytek. Vybavení bytu na Vás však může působit až rušivě. Zkuste si všechny tyto zbytečnosti odmyslet a zaměřte se především na to, co Vám po bývalých majitelích zůstane, a to na podlahy a stropy. Jestliže ve svém novém domově nebudete chtít staré a rozpraskané parkety, budete muset investovat do nových. Stejně tak se nenechte zlákat naleštěnými plovoucími podlahami, neboť není všechno zlato, co se třpytí. Zaměřte se zde proto na rovnost a kvalitu provedení, a to včetně lišt a jejich spojů.

Nebojte se vyptávat a raději si vše důkladně prošmejděte
Ptejte se na elektřinu, a to kdy a zda vůbec byly rozvody rekonstruované. Třebaže je umakartové jádro v cihlovém domě pasé, neprošlo-li sociální zařízení rekonstrukcí, přestavba Vás zřejmě dříve či později stejně nemine. Nenechte se ani uchlácholit tvrzením o nedávné rekonstrukci bytu a raději si daný byt projděte s původními plány, čímž předejdete možným nepříjemnostem, neboť řada majitelů bytů si na různé úpravy a opravy troufla vlastníma rukama.

 • Kupujete cihlový byt? Ohlídejte si tyto záležitosti

  Rozhodli jste se pro koupi cihlového bytu? Potom se nenechte zaskočit například rekonstrukcí společných prostor, jako je oprava stoupaček, zateplení, fasáda...
  ZOBRAZIT VÍCE
 • Připravte svoji nemovitost na fotografování

  V dnešní době již není zrcadlovka výsadou fotografů. Amatérských fotografů je mnoho a profesionála rozhodně nepoznáte podle půlmetrového objektivu. Kvalitní...
  ZOBRAZIT VÍCE
 • 5 doporučení, jak lépe prodat Vaši nemovitost

  Úklidem všechno začíná. O čistý a uklizený dům se jistě snažíte každým dnem. Když očekáváte návštěvu, uklízíte, aby Vás náhodou...
  ZOBRAZIT VÍCE
 • Pronájem bytu či domu otázky/odpovědi vždy v obraze

  Štěstí přeje připraveným a u pronájmu nemovitosti to platí dvojnásob! Buďte maximálně informováni a jen tak něco Vás nezaskočí. Všechno...
  ZOBRAZIT VÍCE